Strona główna  | FAQ  |  Szukaj  |  Użytkownicy  |  Grupy   |  Rejestracja  |  Profil  |  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  |  Zaloguj

Partycje i Ubuntu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Magpie
Gonarch

PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 01:05 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Ok, instaluję sobie Ubuntu na netbooku, wydawało się to banalne, ale mam pewien problem. Mianowicie chcę podzielić dysk na dwie równe partycje. No ok, podzieliłam (a przynajmniej tak mi się wydaje), ale wyskakuje mi komunikat "Nie zdefiniowano głównego systemu plików. Proszę to poprawić w menu partycjonowania". Nie, nie odcięli mi google, ale jest jeden problem - instaluję Linuxa pierwszy raz w życiu i zwyczajnie niezbyt dużo kapuję z tego co ludzie piszą na internetach...
Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak powinnam to poprawnie zrobić?

Tak to wygląda:
Image
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

Steam ID: - Sorcerer -

PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 03:40 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

1. Nie ma zasadniczo powodu dzielić partycji równo na dwie części. U mnie system ze wszystkimi bez wyjątku aplikacjami zajmuje niecałe 10 GB na 22 GB partycji.
A to dlatego, że wszystkie Twoje ustawienia systemu, wszystkie pamięci podręczne, poczta i tak dalej wylądują na /home.
2. Dysk trzeba podzielić na 3 części: system, home i swap.
3. Systemowemu trzeba wybrać ext4 i punkt montowana /
4. Home też ext4 i punkt montowania /home a swap się nie montuje.

Czyli na tym zdjęciu co dałaś pierwszemu dyskowi brak punktu montowania - musisz tam wpisać ten znaczek:

/

A potem będzie już dobrze. Uśmiechnięty

Tak poza tym to można mnie złapać na GG i na czacie od FB - namiar do mojego profilu podeślę Ci na priv. Uśmiechnięty Chętnie Ci będę służył radą w razie problemów jakichkolwiek. Uśmiechnięty

Wędruję ku tęczy przez czas i przestrzeń. Uśmiechnięty
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Magpie
Gonarch

PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 07:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dobra, wezmę się za to jak tylko wrócę do domu i dam znać co mi wyszło. Uśmiechnięty

Ale jeszcze mam jedno nubowskie pytanie: wiem, że Linux ma zupełnie inną strukturę niż Windows i nie za bardzo to ogarniam - gdzie powinnam (tzn na którą partycję) wrzucić moje dane, żeby w razie czego ich nie stracić? Rozumiem, że tą partycją będzie ta /home?

ps. w przeciwieństwie do win 8 nie ma żadnych problemów ze sterownikami - działa dźwięk, rozdzielczość od razu ustawiła się natywna, wi-fi też działa
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
Sorcerer
Najstarszy z Headcrabów

Steam ID: - Sorcerer -

PostWysłany: Czw Sie 21, 2014 08:17 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dane powinny być na
/home/nazwa twojego profilu/

Nic się nie ma prawa zgubić, ext4 to bardzo dobry system plików, a urokiem Linuksa jest między innymi to, że wszelkie zmiany w systemie nie dotykają plików użytkownika.
Nawet po reinstalacji systemu (łącznie z ewentualnym formatowaniem) wszystko dalej masz bo przecież jest na innej partycji. Uśmiechnięty W sumie nie rozumiem czemu MS akurat tego pomysłu nie skopiował tylko dane użytkowników wiecznie są tam gdzie i system...

Wędruję ku tęczy przez czas i przestrzeń. Uśmiechnięty
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat