Strona główna  | FAQ  |  Szukaj  |  Użytkownicy  |  Grupy   |  Rejestracja  |  Profil  |  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  |  Zaloguj

Linux ogólna dyskusja... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Mrocz
Mroczny Headcrab

Steam ID: MrocznyMrocz
Xfire: Xfrajer ssie
PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 00:05 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Mam takie pytanko dla użytkowników Linuxa. Gdyż ciągle waham się opuścić złowrogie i kapitalistyczne środowisko "Bill'a Bramy" Język Jednak no co tu ukrywać, komputera bardzo często używam do gier. I to zazwyczaj tych najnowszych. Gadałem z wieloma osobami i już kompletnie się pogubiłem. Część mówi, że gry działają lepiej niż na XP, inna część, że po przez emulacje znacznie gorzej. Inni że tak samo. No i właśnie jak to w końcu jest? Gram nie tylko w stare gierki, ale także najnowsze takie jak test Drive Unlimited, albo Oblivion, albo... no inne wymagające Kombajna gierki, gdzie minimalna różnica w wydajności powoduje derastyczny spadek płynności gry. Czy ktoś ma jakieś konkretne informacje na ten temat? Wole się dowiedzieć tego od zaufanych znanych mi użytkowników Linuxa niż eksperymentować bo przeczytałem to w jakimś artykule napisanym przez nie wiadomo kogo.

PS. Jednym z celów tej przesiadki jest drobna nadzieja, że jakiś maniak przeniesie DX 10 na Linuxa Język Bo na Viste choćby mnie zmuszali się NIE PRZESIĄDE... Ona po prostu ssie Język

EDIT: Zmieniłem nazwę tematu. Sądze że będzie lepiej pogadać ogólnie o Linuxach... Język

Ostatnio zmieniony przez Mrocz dnia Nie Maj 06, 2007 11:33, w całości zmieniany 2 razy
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćNumer Gadu Gadu
kamiiru
Tsundere Headcrab
Ostrzeżenia: 2

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 00:20 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Osobiscie nie polecam ubuntu, mialem z nim mase problemow, najpierw nie moglem zainstalowac neta, spece z forum ubuntu też rozkładali nogi...tfu.. ręce, to samo na forum o notebookach, okazalo sie ze nie tylko ja mialem ten problem. Tak czy siak było do bani ;p Chętnie zainstaluje jakąś dystrybucje linuxa jesli bedzie obslugiwac broadcom
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer Gadu Gadu
JiHAD^
Headcrab wyjadacz

Steam ID: FunkYoSelf

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 00:22 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

- Gry które maja swoje wersje pod Linuksa zazwyczaj działają lepiej niż ich wersje windowsowe. np: Quake 1-2-3-4, UT 99-2k3-2k4, ET itp.
- Każdy program Windowsowy możesz próbować odpalić na darmowym Wine, jednak nie jest on najlepszy, w CS:S mam max 10FPS.
- Możesz kupić/spiratować Cedega, gry dużo lepiej chodzą niż na Wine. Pamiętam że kiedyś była możliwość ściągnięcia za free Cedega z CVS...
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
zEB
Uber Metalowy Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 09:24 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Cytat:
Część mówi, że gry działają lepiej niż na XP, inna część, że po przez emulacje znacznie gorzej

Wszyscy mają rację.
Gry napisane dla Linuxa działają lepiej, gry w emulowanym srodowisku windowsa, gorzej.

Natomiast uważam że jeżeli masz chęć, to baw się w linuxa. Warto, bo jest w nim sporo fajnych rzeczy, troche tutaj zalezy od dystrybucji, a windowsa mozesz miec zawsze na drugiej partycji (przy czym raczej napewno dojdzie do sytuacji w ktorej z poziomu windowsa nie bedziesz mogl zajrzec do plików trzymanych "w linuxie", przy czym, z poziomu linuxa dostęp będziesz miał wszędzie, bez obaw Uśmiechnięty )

Jeżeli chodzi o wybór dystrybucji, nie chce Ci nic polecać bo wiem że jest to skażone gustem. Wymienie tylko wszystkie jakie masz do wyboru + krótki komentarz Uśmiechnięty
-Mandrake/Mandriva - w zasadzie to samo co windows, prosta lekka i przyjemna. Dobra na początek Uśmiechnięty
-Slackware - osobiście uważam że to "linux jak linux". Chyba najstarsza ciagle rozwijana dystrybucja i IMHO dobrze go znac (osobiste zdanie Oczko )
-Red hat - osobiście, nie lubie. Nadaje się raczej jako "zarządca" jakiegoś serwera.
-Debian - coś jakby nie linux. System jest w sumie tylko oparty o jądro linuxa, ale w rzeczywistosci nie zauwazysz roznicy Bardzo szczęśliwy
-Ubuntu - gałąź Debiana. W przeciwieństwie do Colta, uważam że całkiem dobry system.
I na koniec moje ulubione:
Gentoo - istny masakrator Uśmiechnięty
W tym systemie można w zasadzie wszystko, chodzi jak burza bo jest "przyklejony" do Twojego sprzętu (idealna konfiguracja pod tym kątem). System o praktycznie nieograniczonych możliwościach, nieskończenie doskonały itp. itd.
A jednak Ci go odradze, bo i tak pewnie nawet go nie zainstalujesz ^^
Cały jego potencjał tkwi w tym że dużo można w nim skonfigurować, ale przez to pochłania dużo czasu. Sama instalacja zajmuje bardzo dużo czasu i jest strasnie pogięta.

Zachęcam do prób Oczko
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomość
JiHAD^
Headcrab wyjadacz

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 10:45 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

zEB napisał:
-Mandrake/Mandriva - w zasadzie to samo co windows, prosta lekka i przyjemna. Dobra na początek Uśmiechnięty

Zamulasty...
zEB napisał:
-Slackware - osobiście uważam że to "linux jak linux". Chyba najstarsza ciagle rozwijana dystrybucja i IMHO dobrze go znac (osobiste zdanie Oczko )

Jeden z cześciej używanych na serverach, dość szybki dobrze przemyslany, kazda wersja wychodzi dopiero jak jest dopracowana.
zEB napisał:
-Red hat - osobiście, nie lubie. Nadaje się raczej jako "zarządca" jakiegoś serwera.

Płatny!
zEB napisał:
-Ubuntu - gałąź Debiana. W przeciwieństwie do Colta, uważam że całkiem dobry system.

Podobny do MDK... Linux który chciał by być windowsem. Zmięszany
zEB napisał:
Gentoo - istny masakrator Uśmiechnięty
W tym systemie można w zasadzie wszystko, chodzi jak burza bo jest "przyklejony" do Twojego sprzętu (idealna konfiguracja pod tym kątem). System o praktycznie nieograniczonych możliwościach, nieskończenie doskonały itp. itd.

Bardzo dobra dystrybucja, ale strasznie czasochłonna sama instalacja trwa godzinami, później dużo roboty z konfiguracją.
Ogląda profil użytkownikaWyślij prywatną wiadomośćOdwiedź stronę autoraNumer Gadu Gadu
Mrocz
Mroczny Headcrab

Steam ID: MrocznyMrocz
Xfire: Xfrajer ssie
PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 11:35 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

JiHAD^ napisał:
- Możesz kupić/spiratować Cedega, gry dużo lepiej chodzą niż na Wine. Pamiętam że kiedyś była możliwość ściągnięcia za free Cedega z CVS...

Cedega? Nie ukrywam zainteresowałeś mnie nią. Język Sprawdzę ile kosztuje. Jedyne co mnie martwi, to opinie Jihada na temat licznych dystrybucji. Według ciebie tylko Gentoo jest wart polecenia? :> Choć martwi mnie to co mówicie, że ciężka jest do konfiguracji.

JiHAD^
Headcrab wyjadacz

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 11:44 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Gentoo jest chyba trochę zbyt czasochłonny jak na początek można się zniechęcić do Linuksa. Ja zaczynałem od Slackware 8 a tera używam Slackware 11... a co do Cedega to http://transgaming.org/subscription/subscribe.html
CzajnikGrozy
Headcrab wyjadacz

Steam ID: (sc).com/id/CzajnikGrozy

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 13:40 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Fedora to dobry Linux, ma wygląd tak dobry jak Vista i nie obciąża tak komputera bo działa na OpenGL a nie na DX9 jak Vista.
Gdyby była wersja Steam'a i HL2 pod Linux to już bym się na nią przerzucił.

prabab
Rainbow Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 14:41 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

MatiZ napisał:
dobry jak Vista

Oksymoron...

Cytat:
Gdyby była wersja Steam'a i HL2 pod Linux to już bym się na nią przerzucił.

Emulować można, ale to nie to samo. Niestety Oczko. Z drugiej strony dziwi mnie zamknięcie Valve na platformy Linuxowskie, zważywszy na fakt, że w Source'a wbudowany jest także (równolegle z DXowskim) stricte OpenGLowski renderer...
ClassicGOD
Gonarch

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 14:54 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

prb napisał:

Emulować można, ale to nie to samo. Niestety Oczko. Z drugiej strony dziwi mnie zamknięcie Valve na platformy Linuxowskie, zważywszy na fakt, że w Source'a wbudowany jest także (równolegle z DXowskim) stricte OpenGLowski renderer...
Skad ty masz takie rewelacje? :> Moje zrodla mowia za nowy renderer aktualnie powstaje (PS3 nijak DX nie pociagnie wiec jak chca uniknac pisania renderera od podstaw musza uzyc OGL) ale zeby rownolegle?

Rainbow Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 14:58 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ClassicGOD napisał:
ale zeby rownolegle?

Dokładnie tak samo jak w przypadku Unreal Engine - oba renderery egzystują sobie obok siebie, jak cyc obok cyca.

Jak włączyć ów renderer z poziomu autoexeca widziałem na jakimś forum linuxowskim, gdyż jest to potrzebne do uruchomienia gry przez Wine. Niestety, gugl ma to do siebie, że nigdy nie znajduje tego, co chce się znaleźć Język.
ClassicGOD
Gonarch

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 15:59 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

prb napisał:
ClassicGOD napisał:
ale zeby rownolegle?

Dokładnie tak samo jak w przypadku Unreal Engine - oba renderery egzystują sobie obok siebie, jak cyc obok cyca.

Jak włączyć ów renderer z poziomu autoexeca widziałem na jakimś forum linuxowskim, gdyż jest to potrzebne do uruchomienia gry przez Wine. Niestety, gugl ma to do siebie, że nigdy nie znajduje tego, co chce się znaleźć Język.
Tzn chodzi mi o to ze ten renderer powstawal pozniej niz renderer DX - ze egzystuja obok siebie normalne Język
Moze Valve zainteresuje sie innymi platformami Język

Rainbow Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 16:04 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ClassicGOD napisał:
Moze Valve zainteresuje sie innymi platformami Język

Sam fakt zainteresowania artykułami dot. sposobów doprowadzenia do stanu użyteczności Steama i całej reszty szkaradztwa ze stajni Walwa na platformach linuxowych, powinien być wystarczającym argumentem, aby rozpocząć pracę nad portami. Nawet jeżeli linux uważany jest za zbyt mały segment rynku, aby się nim interesować, Niułell winien zauważyć potencjał drzemiący w innych systemach. Statystyczny linuxo-gracz po otrzymaniu w śmierdzące łapki czegoś tak zacnego jak CSS, zrezygnowałby z męczenia każdej innej gry ;P.
zEB
Uber Metalowy Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 19:49 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Cytat:
Płatny!

Chyba jaja sobie robisz. Znaczy, system darmowy nie jest, ale ja go kiedys dostalem w gazecie jako dodatek za 10 zł... (czy tam 20).

Trudno to nazwac "platnoscia" w porownaniu z windowsem.

Cytat:
Jedyne co mnie martwi, to opinie Jihada na temat licznych dystrybucji. Według ciebie tylko Gentoo jest wart polecenia?

Gentoo jest systemem najlepszym, bo najbardziej profesjonalnym. Ale wymaga od groma czasu i umiejetnosci ^^
CzajnikGrozy
Headcrab wyjadacz

Steam ID: (sc).com/id/CzajnikGrozy

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 20:18 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ClassicGOD napisał:

(PS3 nijak DX nie pociagnie wiec jak chca uniknac pisania renderera od podstaw musza uzyc OGL)

Przecież PS3 nie działa na OpenGL chyba, co?

JiHAD^
Headcrab wyjadacz

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 20:25 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

zEB napisał:
Chyba jaja sobie robisz. Znaczy, system darmowy nie jest, ale ja go kiedys dostalem w gazecie jako dodatek za 10 zł... (czy tam 20).

Bo kiedyś był darmowy, a teraz... niebardzo.
zEB
Uber Metalowy Headcrab

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 20:37 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

JiHAD^ napisał:
zEB napisał:

Bo kiedyś był darmowy, a teraz... niebardzo.

Ok, wycofuje sie, nie bylem na bierząco (no i wydało się że Red Hata uzywalem dawno, a potem juz mnie nie interesowal ^^)
ClassicGOD
Gonarch

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 20:48 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

MatiZ napisał:
ClassicGOD napisał:

(PS3 nijak DX nie pociagnie wiec jak chca uniknac pisania renderera od podstaw musza uzyc OGL)

Przecież PS3 nie działa na OpenGL chyba, co?
YYYY OpenGL jest API ktore ulatwia wykozystanie akceleracji sprzetowej na roznych platformach, tym samym jest DX nie bede tu omawial roznic miedzy nimi. PS3 posiada wsparcie dla OGL ktore Developer moze wykozystac ale moze tez sam zadbac o akceleracje sprzetowa swojej gry (akurat przypadku konsol to nie problem bo jest tylko 1 konfiguracja sprzetowa). DX nie jest przez PS3 wspierany z oczywistych wzgledow.

Dojrzały Headcrab

Steam ID: DonZ

PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 20:50 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

tak przeleciałem temat nie czytając wszystkiego ale przy drugim poście Ubuntu zostało obrzucone jego problematyką, jak nie umiesz dobrze skonfigurować systemu do nie będzie on działał jak trzeba. Ja polecam Ubuntu 7.04 - najnowsza dystrybucja, ewentualnie Ubuntu Studio ale na niego jeszcze trzeba poczekać chwile Uśmiechnięty a wracając do konfiguracji to w 7.04 Neostrada instaluje się bezproblemowo, i co najważniejsze podczas późniejszych instalacji dodać wszelkie dostępne rezpozytoria dla danej wersji i wszystko hula. A to co w linuxach podoba mi się najbardziej to to że możesz ko skompilować pod swój komputer, nic że będzie to trwało troche ale za to jak będzie śmigać Uśmiechnięty umm... cud miód i orzeszki Uśmiechnięty
Lesiu
Stary Headcrab

Steam ID: lesiulodz
Xfire: lesiulodz
PostWysłany: Nie Maj 06, 2007 21:23 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ej zapomnieliście www.jakilinux.org ? Bardzo szczęśliwy

Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:   

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat